https://cdn.am.sputniknews.ru/img/07e6/09/1d/49064915_0:143:1600:1043_1920x0_80_0_0_2dc88dec03909b36c76f2b67c46609f7.jpg.webp
ԵՐԵՎԱՆ, 29 դեկտեմբերի – Sputnik. Կենսաթոշակառուներին անկանխիկ առևտրի դիմաց հետվճարները տրամադրելու գործընթացը պետք է դարձնել շարունակական։Որոշումն ընդունվել է ՀՀ կառավարության այսօրվա նիստում` ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության առաջարկով։Գործող համակարգը, որի ավարտի վերջնաժամկետը 2022թ–ի դեկտեմբերի 31–ն է, երկարացվել է ևս կես տարով` մինչև 2023 թվականի հուլիսի 1-ը:Որպես կատարված գործարքների հետվճար պետբյուջեից հատկացվել է 195 մլն դրամ, որը յուրաքանչյուր թոշակառուի հաշվարկով կազմում է միջինը 3100 դրամ։Նշենք, որ կենսաթոշակառուների ծախսերն ուղղվել են առաջին անհրաժեշտության ապրանքների ձեռք բերմանը (դեղորայք, սննդամթերք և այլն) և կոմունալ վճարումներին:Հետվճարի համակարգը հաստատվել է կառավարության 2022 թվականի մայիսի 19-ի որոշմամբ` 2022 թվականի հուլիսի 1-ից մինչև 2022 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ժամանակահատվածի համար։
https://cdn.am.sputniknews.ru/img/07e6/09/1d/49064915_105:0:1600:1121_1920x0_80_0_0_5dfcfae12ff70d05a0cede5040482784.jpg.webpSputnik Արմենիա
թոշակառու, թոշակ, հայաստան
2022 նոյեմբեր ամսին 59 000 թոշակառուներ 1 մլրդ 950 մլն անկանխիկ գործարք են կատարել։
ԵՐԵՎԱՆ, 29 դեկտեմբերի – Sputnik. Կենսաթոշակառուներին անկանխիկ առևտրի դիմաց հետվճարները տրամադրելու գործընթացը պետք է դարձնել շարունակական։
Որոշումն ընդունվել է ՀՀ կառավարության այսօրվա նիստում` ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության առաջարկով։
Գործող համակարգը, որի ավարտի վերջնաժամկետը 2022թ–ի դեկտեմբերի 31–ն է, երկարացվել է ևս կես տարով` մինչև 2023 թվականի հուլիսի 1-ը:
Պաշտոնական վիճակագրության համաձայն`2022 նոյեմբեր ամսին 59 000 թոշակառուներ 1 մլրդ 950 մլն անկանխիկ գործարք են կատարել, ինչը 4 անգամ գերազանցում է ծրագրի մեկնարկին կատարված գործարքների թիվը։
Որպես կատարված գործարքների հետվճար պետբյուջեից հատկացվել է 195 մլն դրամ, որը յուրաքանչյուր թոշակառուի հաշվարկով կազմում է միջինը 3100 դրամ։
Նշենք, որ կենսաթոշակառուների ծախսերն ուղղվել են առաջին անհրաժեշտության ապրանքների ձեռք բերմանը (դեղորայք, սննդամթերք և այլն) և կոմունալ վճարումներին:
Հետվճարի համակարգը հաստատվել է կառավարության 2022 թվականի մայիսի 19-ի որոշմամբ` 2022 թվականի հուլիսի 1-ից մինչև 2022 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ժամանակահատվածի համար։