իրանի իսլամական հանրապետություն
եվրասիական տնտեսական միություն (եատմ)
համաձայնագիր
https://cdn.am.sputniknews.ru/img/07e7/0c/19/70454645_0:272:2999:1959_1920x0_80_0_0_80f5b7618482d6560d1484918dabf18e.jpg.webp
ԵՐԵՎԱՆ, 25 դեկտեմբերի – Sputnik. Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) երկրներն Իրանի հետ ազատ առևտրի մասին լիաֆորմատ համաձայնագիր են ստորագրել, որը պետք է փոխարինի 2019 թվականից գործող ժամանակավոր համաձայնագրին:Ստորագրման արարողությունը կայացել է Սանկտ Պետերբուրգում Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստի շրջանակում:ԵԱՏՄ–ում Իրանի հետ առևտրի աճ են կանխատեսումՀամաձայնագիրը ստորագրել են Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) կոլեգիայի նախագահ Միխայիլ Մյասնիկովիչը, ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը և Իրանի արդյունաբերության, հանքերի և առևտրի նախարար Աբբաս Ալիաբադին, ինչպես նաև Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի և Ղրղզստանի ներկայացուցիչները:ԵԱՏՄ-ի և Իրանի միջև ազատ առևտրի գոտու ստեղծման մասին Ժամանակավոր համաձայնագիրը կնքվել է 2018 թվականի մայիսի 17-ին և գործում է 2019 թվականի հոկտեմբերի 27-ից:Ճիշտ կլինի, եթե ՀՀ–ն ստանձնի ԵԱՏՄ նախագահությունը. Ալեն Սիմոնյան
https://cdn.am.sputniknews.ru/img/07e7/0c/19/70454645_144:0:2875:2048_1920x0_80_0_0_9fc1f45fc6825e30e3283aa2d66aaaff.jpg.webpSputnik Արմենիա
իրանի իսլամական հանրապետություն, եվրասիական տնտեսական միություն (եատմ), համաձայնագիր
16:17 25.12.2023 (Թարմացված է: 17:47 25.12.2023) Փաստաթուղթը ստորագրվել է Սանկտ Պետերբուրգում Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստի շրջանակում:
ԵՐԵՎԱՆ, 25 դեկտեմբերի – Sputnik. Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) երկրներն Իրանի հետ ազատ առևտրի մասին լիաֆորմատ համաձայնագիր են ստորագրել, որը պետք է փոխարինի 2019 թվականից գործող ժամանակավոր համաձայնագրին:
Ստորագրման արարողությունը կայացել է Սանկտ Պետերբուրգում Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստի շրջանակում:
Համաձայնագիրը ստորագրել են Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) կոլեգիայի նախագահ Միխայիլ Մյասնիկովիչը, ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը և Իրանի արդյունաբերության, հանքերի և առևտրի նախարար Աբբաս Ալիաբադին, ինչպես նաև Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի և Ղրղզստանի ներկայացուցիչները:
ԵԱՏՄ-ի և Իրանի միջև ազատ առևտրի գոտու ստեղծման մասին Ժամանակավոր համաձայնագիրը կնքվել է 2018 թվականի մայիսի 17-ին և գործում է 2019 թվականի հոկտեմբերի 27-ից: